Naučite kako prepoznati lažne vijesti na internetu

0 Comments

S obzirom na to da smo svakodnevno okruženi novostima i vijestima koje dolaze sa svih strana, odvajanje lažnih vijesti od onih istinitih može se činiti vrlo teškim poslom, ponajprije zbog velike količine informacija koje dobivamo. 

Čak i ako istina nije ono što želite čuti, doći do istine uvijek je vrijedno truda. Kako biste razlikovali lažne od pravih vijesti, u nastavku donosim kratak vodič koji će vam pomoći u tome.

Važnost kritičkog razmišljanja

Lažne vijesti problem su velikim dijelom zato što su često vjerodostojne, pa ih je lako zamijeniti. Osim toga, stvara se mnogo lažnih vijesti kako bi se izazvalo stanje šoka ili intenzivan odgovor publike poput straha ili bijesa. To znači da je ključno kontrolirati svoje emocije dok čitate takve priče i vijesti. Umjesto toga, zauzmite kritički i logičan pristup onome što vidite i čujete. 

Razmislite o tome zašto je nastala neka priča, je li nastala kako bi me uvjerila u određeno stajalište, pokušava li mi prodati nešto konkretno ili me pokušava uvjeriti da posjetim drugu web-stranicu i na kraju je li me zaista uspjela natjerati na to.

Provjera izvora

Drugi ključan korak u odvajanju lažnih od pravih vijesti je i otkrivanje dolazi li  priča iz izvora za koji nikada prije niste čuli. Naime, vrlo često lažne vijesti dolaze iz do tada nikad spomenutih izvora pa je tijekom čitanja važno provjeriti URL web-stranice. Znak za uzbunu je ako naziv tvrtke sadrži pravopisne probleme ili ako proširenje završava čudnim ekstenzijama, a ne na .hr, .com i slično. Uzmite u obzir ugled i profesionalno iskustvo autora i izdavača bez obzira na to jeste li upoznati s njima ili ne. 

Neka od pitanja kojima to možete ispitati su jesu li poznati po svom poznavanju te teme ili obično pretjeraju.  Imajte na umu da oni koji šire lažne informacije i “alternativne činjenice” povremeno proizvode internetske stranice ili fotografije koje izgledaju službeno, ali nisu. Stoga, da biste potvrdili da je objava, primjerice, za koju vjerujete da je iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) legitimna, provjerite službenu web stranicu WHO-a. Zapamtite pritom da to što ste priču dobili od svog najboljeg prijatelja istoj ne daje veću vjerodostojnost jer vjerojatno ni oni sami nisu slijedili ove upute prije nego što su vijest prenijeli vama.

Potražite priču na relevantnim portalima

Još jedan od načina na koji možete otkriti lažnu vijest je da istu potražite na relevantnim web-mjestima. Izvrsno mjesto za početak je s uglednim, međunarodnim novinskim organizacijama poput Reutersa, CNN-a i BBC-a, koje imaju stroge uredničke standarde i široku mrežu visokokvalificiranih novinara. Ali nitko nije objektivan i svatko može pogriješiti, stoga nastavite tražiti. 

Pouzdano izvješće vijesti imat će tonu informacija, kao što su citati stručnjaka, rezultati anketa i vladina statistika ili temeljita, dosljedna i provjerena izvješća očevidaca prisutnih. Postavite pitanje ako nečega od toga nema, posebno ako ništa slično niste pronašli kod relevantnih izvora.

Zdrav razum kao glavni parametar

Posljednji, ali ne manje važan parametar prema kojemu možete otkriti radi li se o lažnoj vijesti je svakako vaš zdrav razum. Naime, cilj lažne vijesti je potaknuti vaše predrasude, fantazije ili brige i to je način na koji pridobivaju korisnike i šire paniku ili strah. 

Na primjer, dvojbeno je da trgovine vašeg omiljenog dizajnerskog brenda prolaznicima dijele milijun besplatnih odjevnih kombinacija. Kao što biste za ovaj primjer odmah rekli da se radi o lažnoj vijesti jer zvuči predobro, učinite isto i s drugim vijestima, ukoliko zvuče previše dobro ili previše katastrofično, vjerojatno i jesu takve.