Internet kao pomoć urednicima i novinarima

0 Comments

Internet i telefon, koji prenose vijesti bržom brzinom u prihvatljivijim formatima i kada ih korisnici zahtijevaju, najveći su izazov s kojim se danas suočavaju medijske tvrtke.  S obzirom na to kako je internet pojedince naučio da primaju vijesti putem novina ili televizije, internet zasigurno ima utjecaja na novinarstvo. 

Održavanje starih novinarskih normi pokazalo se teškim u doba interneta. Danas, za razliku od prošlog stoljeća, većina publike svoje slobodno vrijeme ne provodi čitajući novine, gledajući televiziju ili slušajući radio. Korištenje društvenih medija promijenilo je način na koji mlađe generacije gledaju na novine. Danas je ljudima dostupno mnoštvo vijesti sa svih strana. Na primjer, koristeći internet kao novu medijsku platformu, može se istovremeno prebacivati između više platformi za primanje vijesti.

Novi novinarski zadaci 

Mnogi ljudi i novinari nakon popularizacije interneta naučili su kako pronaći vijesti pomoću ovih web alata. Javnost sada ima više slobode u dobivanju informacija zahvaljujući stranicama društvenih mreža, wiki stranicama, blogovima i slično. Kao rezultat toga, novinari sada prikupljaju i šire vijesti koristeći trenutno internetsko novinarstvo umjesto svojih konvencionalnih metoda. 

Zapravo, najveća prijetnja modernom novinarstvu dolazi od društvenih medija. Jedan od stručnjaka tako tvrdi da društveni mediji mogu trajno predstavljati izazov za novinarstvo. Sklonost potrošača je da konzumiraju ono što žele, gdje žele i kada žele. Internet je potpuno promijenio lice novinarstva. Napredak elektroničkog novinarstva na internetu pretvorio ga je iz zanimanja za transformaciju informacija u karijeru obrade informacija.

Manje posla za urednike

Online novinarstvo imalo je razne učinke, a prvenstveno je promijenilo način na koji mediji djeluju i kako se vijesti proizvode, omogućujući građanima da izravno pridonose proizvodnji vijesti, dijele informacije i opovrgavaju vijesti putem virtualnih mreža. U stvari, došlo je do pojave umreženog novinarstva. Naime, funkcije i karakter novinarstva su se promijenile kao rezultat interneta, što je prvi učinak koji je imao na terenu. Taj učinak postignut je ukidanjem urednika pa su tako informacije koje nisu cenzurirane trenutno dostupne javnosti na internetu.

Ovaj slučaj sugerira da publika ima alternativne putove za dobivanje informacija, iako urednici mogu uređivati određeni sadržaj kako bi odgovarao njihovom kućnom redu, eliminirati klevetu ili ga prilagoditi određenom području. Prema ovoj teoriji, internet je proširio mogućnosti publike. Internet je zamijenio vrijeme kada bi urednik uređivao sadržaj za publiku. 

Kontinuirana komunikacija

Još jedan od načina na koji je internet pomogao novinarima i novinarstvu je taj da novinari iz cijelog svijeta sada mogu komunicirati u stvarnom vremenu o najnovijim vijestima. Internet je tako olakšao globalnu razmjenu informacija. Ostali kanali koje novinari tradicionalno koriste uključuju prijenose uživo koji se emitiraju putem Skypea i YouTubea. 

Uz povećanu razmjenu informacija putem interneta, vijesti su poboljšane u kvaliteti i raznolikosti. Usporedbom uživo s drugim svjetskim medijima, novinari također mogu održati standarde svog rada.

Obrada podataka, a ne njihovo širenje

Drugi učinak interneta na novinarstvo je da ga je transformirao iz funkcije širenja informacija u funkciju koja sada uključuje obradu informacija. Najaktualniji medij, internet, promijenio je tako novinarstvo na isti način kao i drugi mediji. Internet je osebujan po tome što potiče komunikaciju i interakciju s različitim medijima. Zbog te razlike, novinarstvo i njegova kultura doživjeli su veliku, ali pozitivnu transformaciju. S internetom su uloge publike i izvora informacija gotovo jednake. 

Stručnjaci tako smatraju da su, uz raširenu upotrebu interneta, novinari sada više poput čuvara vijesti nego aktivnih proizvođača istih, što znači da se njihov posao smanjio.