Evolucija televizije uz Smart TV

0 Comments

Televizija je od svojih početaka pa sve do danas zaista evoluirala pa tako postoje i pametni televizori (Smart TV). Iako pametni televizori postoje već dugo vremena, sada su puno pametniji nego što su bili kada su prvi put izašli. Televizori su evoluirali tako da uključuju mogućnosti kao što su usluge streaminga i glasovno upravljanje. 

Iako se većina današnjih televizora može klasificirati kao pametni televizori, ipak nisu svi televizori pametni. Naime,  specifičnosti i specifikacije pametnog televizora razlikuju se od marke do marke ili modela pa tako neki nude nešto slabiji izbor usluga i mogućnosti, dok su drugi u potpunosti interaktivni i sofisticirani.

Specifikacije pametnog televizora

Stari televizori koji su mogli prikazivati samo sadržaj s analogne antene, kabela ili drugog A/V izvora gotovo su nestali.

U današnjem umreženom društvu očekuje se nešto malo sofisticiranije i modernije. Takav primjer su današnji televizori s moćnim procesorima, internetskom vezom i softverom jednostavnim za korištenje koji su više nalik pametnom telefonu ili tabletu nego televizoru iz prošlosti.

Pametni televizori, poput pametnih telefona i pametnih kućnih naprava mogu se povezati s internetom i pokretati razne aplikacije. To otvara cijeli novi svijet mogućnosti zabave, od gledanja Netflixa i Hulua do igranja igrica, provjeravanja društvenih mreža i slično.

Korak dalje

Pametni televizori toliko su napredni i sofisticirani da za promjenu kanala i traženje programa, sve veći broj uređaja sada integrira alate za prepoznavanje glasa kao što je Google Assistant. Većina pametnih televizora radit će s jednim od vaših omiljenih pametnih zvučnika, a mnogi će uključivati neke ili sve iste značajke ugrađene izravno u televizoru. 

Pametni televizori vremenom dobivaju više značajki integracije pametnog doma, a neki su sada među najboljim proizvodima za pametni dom. Mnogi televizori su kompatibilni s drugim povezanim uređajima u domu, kao što su najbolja pametna rasvjeta, najbolje pametne brave i drugi senzori, a neki televizori imaju čak i namjensku nadzornu ploču za upravljanje svim vašim povezanim gadgetima.

Kako sve funkcionira?

Ukoliko ste se pitali kako uopće funkcionira pametni televizor odgovor je sljedeći – pametni televizor povezuje se s vašom kućnom mrežom kako bi omogućio streaming medija i usluga vašem televizoru, a može se povezati putem Etherneta ili ugrađene Wi-Fi veze. Dakle, za korištenje pametnog televizora u njegovom punom potencijalu dovoljno je imati dobru povezanost s internetom i možete početi s uživanjem.

Brojni sadržaji

Današnji pametni televizori, bez obzira na marku, uključivat će niz usluga streaminga i opcija sadržaja, uključujući Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus, HBO Max i dr. Popularna web-mjesta za dijeljenje videozapisa, kao što je YouTube, nude vlastite pametne TV aplikacije za jednostavno pregledavanje koje je optimizirano za gledanje na televiziji i navigaciju pomoću daljinskog upravljača. 

Uz internetske radijske usluge kao što su Spotify i Pandora, pametni televizori također su sjajan način za slušanje streaming glazbe. Većina pametnih televizora ima aplikacije za društvene mreže, kao što su Twitter i Facebook, ali bez tipkovnice, korištenje ovih stranica na način na koji ste navikli može biti teško. Bilo kako bilo, kupnjom pametnog televizora imate puno opcija i usluga u čijem korištenju ćete uživati, posebno ukoliko imate vlastitu pretplatu na neke od svojih omiljenih platformi.